Jezírka

Okrasná jezírka

Okrasná jezírka jsou nepřehlédnutelnou součástí zahrady. Malé okrasné jezírko není náročné na plochu a přesto dokáže hrát dominantní úlohu ve vnímání zahrady. Vždyť tekoucí voda v potůčku nebo vodopádu doplňuje atmosféru v zahradě o příjemný zvuk, zvyšuje vlhkost vzduchu a v létě snižuje výheň na zahradě. Poskytuje také domov okrasným rybkám, které nedovolí přemnožení komárů a dalšího obtížného hmyzu ve vodě. Skýtá útočiště i pro užitečné žabky, které dokáží redukovat počet přemnožených slimáků v zahradě. Bez vody by nebylo života.

Jezírko můžeme doporučit v každé zahradě.

Koupací jezírka

Koupací jezírka tvoříme na principu biotopu v uzavřené vodní soustavě. Tvar jezírka je vymodelován na základě přání zákazníka a dispozic zahrady. Plocha jezírka je ve velikosti neomezená, doporučujeme však minimálně 60m2. O čistou vodu se stará jezírko samo, respektive systém samočištění v okrajových rostlinných zónách s neustálým koloběhem vody, který zajistí speciální čerpadlo. Správný biotop dokáže vytvořit takové vodní prostředí, že organizmy ve vodě jsou v neustálé konkurenci a nedochází k jejich přemnožení. Stejně jako v horském potoce je potom možné dosáhnout čisté a živé vody bez sebemenšího zákalu či zápachu respektováním přírodních zákonů. Oddělíme rekreační, tedy koupací část jezírka, tak aby poskytovala dostatek prostoru pro uživatele a její čistící a filtrační zóny se postarají o zdravou a nezávadnou vodu v jezírku.

Hlavním přínosem koupacího jezírka je neošetřovaná voda, bez složitých úprav vody a bez pečlivého hlídání hodnot chemických prvků a pH. Údržba jezírka je oproti údržbě bazénu zcela minimální. Pro náročné zákazníky trvající na naprosto křišťálové a průzračné vodě v kterémkoliv okamžiku může být jezírko doplněno o jednoduchý sběrač hladinových nečistot (skimmer), UV lampu (biologický sterilizér proti sinicím) nebo mechanický a biologický filtr.

Každému kdo váhá mezi bazénem a koupacím jezírkem můžeme poradit, že jezírko není pouze nádrž na koupání, ale živá scenérie kvetoucích rostlin, tekoucí vody a drobných živočichů. To vše dokáže něžně pohladit Vaši duši i v momentech, kdy se nechcete koupat, ale hledáte na zahradě odpočinek a přírodní krásu. A v zimě se jezírko může proměnit v kluziště na kterém se dá bruslit!